نگاهی به تاریخ بارسلونا ، فراتر از یک باشگاه [قسمت اول]
کد خبر : 89 | زمان ارسال : ۱۶ شهریور ۹۶ ۰۶:۵۷ | نویسنده : محبوبه لیلوی | تعداد بازدید : 248 | تعداد نظرات : بدون دیدگاه

شعار « فراتر از یک باشگاه » بیانگر پیمانی‌ست که باشگاه فوتبال بارسلونا به آن پایبند بوده و همچنان فراتر از قلمرو اختیارات ورزش عمل می‌کند. سال‌هاست که این پیمان،  صراحتا به جامعه‌ی کاتالان‌های اسپانیا اشاره می‌کند. مردمی که طی دهه های متمادی قرن بیستم،  تحت سلطه‌ی حکومتی استبدادی زیسته‌اند که زبان و فرهنگ آن […]

شعار « فراتر از یک باشگاه » بیانگر پیمانی‌ست که باشگاه فوتبال بارسلونا به آن پایبند بوده و همچنان فراتر از قلمرو اختیارات ورزش عمل می‌کند. سال‌هاست که این پیمان،  صراحتا به جامعه‌ی کاتالان‌های اسپانیا اشاره می‌کند. مردمی که طی دهه های متمادی قرن بیستم،  تحت سلطه‌ی حکومتی استبدادی زیسته‌اند که زبان و فرهنگ آن ها را نابود کرده است. در چنین شرایطی باشگاه بارسلونا همیشه از اهداف و تمایلات کاتالان‌ها حمایت کرده و پاسدار زبان و فرهنگ مردم خود بوده است.

 

به همین دلیل بود که در سال ۱۹۲۱،  باشگاه با وجود اینکه کاتالونیایی زبانی رسمی نبود،  آن را به عنوان زبان اساسنامه‌ی خود انتخاب کرد. همچنین در سال ۱۹۱۸،   بارسلونا به جنبش دادخواهی برای وضع قانون خود مختاری کاتالونیا پیوست که همه‌ی هواداران نهضت کاتالونیایی خواهان آن بودند.

 

این اقدام منجر به مجازات بارسا از سوی مقامات دولت اسپانیا شد و در زمان حکومت دیکتاتوری «پریمو ده ریورا» باشگاه شش ماه پلمپ شد. در دوران جمهوری دوم اسپانیا،  بارسلونا رسالت پنهانی خود در حمایت از فرهنگ و موسسات کاتالونیا را تشدید کرد و جوزف سانیول رئیس باشگاه با به کار بردن شعار «ورزش و شهروندی» آن را عملی کرد. هدف از این کار، وارد کردن غیر مستقیم ورزش در امور فرهنگی و اجتماعی کشور بود.

 

در سال ۱۹۳۶،  سانیول که نماینده ی پارلمان نیز بود، اوایل جنگ داخلی اسپانیا ترور شد و از آن به بعد همانطور که در تورنمنت ۱۹۳۷ مکزیک – آمریکا مشاهده شد،  باشگاه به نماد دفاع از حکومت جمهوری تبدیل شد.  هنگامی که جنگ پایان یافت،  حکومت دیکتاتوری ژنرال فرانکو خواهان نابودی ارزش‌های اجتماعی بارسا شد.

 

این اقدام،  باشگاه را به نوشتن نام خود به زبان اسپانیایی و برداشتن چهار خط” راه راه” نماد ایالت کاتالان از نشان خود وادار کرد. در اواخر دهه‌ی شصت میلادی، علی رغم وجود حکومت استبدادی، بارسلونا احیای ارزش‌های گذشته‌ی خود را از سر گرفت و سخنرانی سال ۱۹۶۸ « نارسیس د کارراس» رئیس باشگاه و مردی که عبارت « فراتر از یک باشگاه » را ابداع کرد گواهی بر این موضوع است.  بارسلونا نیز خارج از کاتالونیا و در بسیاری از نواحی اسپانیا به نمادی از دموکراسی و ضد مرکزگرایی تبدیل شد. با بازگشت دموکراسی پس از مرگ فرانکو،  باشگاه رسالت اجتماعی خود را ادامه داد و راه‌های جدیدی در حمایت از اهداف نیکو پدیدار شده که بعد‌ها با تاسیس  بنیاد باشگاه محقق خواهد شد.

 

اکنون در دوران جهانی شدن،  باشگاه بارسلونا تعهدات اجتماعی خود را در دیگر نقاط دنیا گسترش داده است و در سال ۲۰۰۶ طی مراسمی ویزه و ارزشمند،  قراردادی با سازمان یونیسف امضا کرد. این تفاهم نامه به نحوی بیانگر این بود که یک باشگاه ورزشی نباید نسبت به مشکلات جامعه – که در این مورد منظور رنج کودکان در سراسر دنیاست- بی تفاوت باشد.  به همین دلیل بارسلونا در کاتالونیا و هر جای دیگر جهان همچنان فراتر از یک باشگاه است؛ که این امر در فعالیت‌های فراوان  فرهنگی، اجتماعی و اقدامات نیکوکارانه‌ی باشگاه مشهود است.

 

در اینجا به چهار ویژگی اصلی  باشگاه فوتبال بارسلونا اشاره خواهیم کرد :

 

کاتالونیایی بودن :

از آنجا که کاتالونیایی بودن یک ویژگی بنیادی‌ست،  باشگاه عمیقا با کشور خود کاتالان پیوند دارد. این امر بیانگر تعهدی است که از وحدت میان فرد و جامعه ی نشات می‌گیرد و هواداران بارسلونا در اسپانیا و دیگر نقاط دنیا آن را بدان آگاه اند. باشگاه محکم و پر قدرت،  مروج کشور کاتالان در سراسر دنیاست و از تشکیل کاتالونیایی زیبا،  امن،  یکپارچه و با فرهنگ های گوناگون حمایت می‌کند.

 

جامعیت :

وقتی سرود باشگاه می گوید : « فرقی ندارد اهل کجا هستید» بدین معناست  که درهای باشگاه به روی همگان باز است. این امر هوادارانی از سراسر دنیا را گرد هم آورده و آنها را به تاریخ باشگاهی پیوند زده که نیمی از بنیانگذاران‌اش غیر بومی‌اند. باشگاه فوتبال بارسلونا از کامرون تا چین و در بیش از پنجاه کشور دنیا اعضا و حامیانی دارد. میلیون ها هواداری که کنار هم قرار می گیرند تا بر عظمت باشگاه بیا فزایند

 

تعهد اجتماعی :

بارسلونا باشگاهی نیکوکار است که مردم را گرد هم آورده و مروج ارزش های سازنده در زندگی روزانه است. این کار یا توسط بنیاد باشگاه یا با اخذ قرارداد با نهاد‌های بین المللی همچون یونیسف و یا از طریق همکاری با موسسه‌های بومی همچون بنیاد خیریه‌ی غذای بارسلونا امکان پذیر است.  اقدامات باشگاه معمولا به طرح‌های مربوط به آموزش و پرورش، فرهنگ و انواع هنرها و به همان اندازه به زمینه‌هایی همچون انجمن های خیریه و مساعدت های مالی اختصاص یافته است.

 

دموکراسی: ( انتخابات)

اعضای باشگاه مالکان آن نیز هستند و آزادانه تصمیم می گیرند که چه کسی باید اداره ی باشگاه را به عهده بگیرد. قوانین دموکراتیک سنگ بنای اصلی باشگاه است که تنها پس از مداخله ی دولت‌های استبدادی زیر پا گذاشته شد. امروزه بارسلونا یکی از معدود باشگاه های بزرگ اروپایی‌ست که با رای اکثریت اداره می‌شود و این امر از دیگر جذابیت های منحصر به فرد بارسلوناست.

ارسال نظر

ایران ویلابا

برای این پست نظری جهت نمایش از سوی شما کاربران تاکنون ثبت نشده ، برای فرستادن دیدگاه به بخش ارسال نظر بروید و اولین کسی باشید که نظر میدهید.

توسط محبوبه لیلوی
اختصاصی ایران ویلابا
در این دوران بارسلونا جهان را از سبک خاص فوتبال خود بهره مند ساخت، سبکی که هواداران باشگاه در سراسر جهان آن را ستایش می کنند. در دهه‌ی تسلط بارسایی‌ها بر ف... (ادامه)
توسط Lionel_efi
مقالات اختصاصی
اختصاصی ایران ویلابا ؛ بعد از یک شروع بی نظیر در ابتدای این فصل، انتقاد های زیادی به این بارسلونا شنیده میشود. مدافعین به نظر بسیار متمرکز هستند ، عناصری ا... (ادامه)
بازی های بارسلونا
ایران ویلابا
آخرین اخبار
  • آخرین اخبار
  • پربازدید ها
  • محبوب ترین ها